بهبود عملکرد

اصلی ترین سرمایه و پشتوانه هر مجموعه، قطعا منابع انسانی و کارکنان آن است. کارکنان مانند ابزار هایی برای رسیدن به هدف اصلی مجموعه هستند و تمرکز بر بهبود عملکرد آن ها مسیر پیشرفت و رشد را نمایان می کند. در حال حاضر ارزش و اهمیت تمرکز بر روی عملکرد کارکنان و ارائه راهکار برای بهبود عملکرد آن ها به گونه ای افزایش یافته که بخش منابع انسانی شرکت ها و سازمان در حال رشد و توسعه با سرعت هستند. در ادامه به روش هایی برای بهبود عملکرد کارکنان می پردازیم.

اهمیت توجه به بهبود عملکرد کارکنان

هر مجموعه اهداف و استاندارد هایی برای خود و خدماتی که ارائه می کند، دارد و برنامه های هدفمند بلند مدت و یا کوتاه مدتی برای خود تعیین می کند. برای دستیابی به این اهداف و ارزش ها باید به صورت فعال به رفع مشکلات موجود بر سر راه و ارائه راهکار های کاربردی برای موفقیت پرداخت.

مهم ترین عامل برای رسیدن به اهداف یک شرکت، سازمان و یا کسب و کار نیروی انسانی آن است. این نیروی انسانی است که باید مورد بررسی قرار بگیرد، به نظراتش توجه شود و برای بهبود عملکردش که منجر به بهبود بازده کاری می شود برنامه ریزی کرد.

بهبود عملکرد کارکنان

راهکار های بهبود عملکرد کارکنان

در ادامه این مقاله راهکارهای بهبود عملکرد کارکنان یک مجموعه را بررسی خواهیم کرد.

انگیزه

انگیزه یکی از عوامل مهم موثر بر عملکرد کارکنان است. مدیران باید عوامل اصلی انگیزشی کارکنانشان را مورد بررسی قرار دهند. این عوامل ممکن است در طول زمان تغییر کنند در نتیجه این کار باید به طور متناوب انجام شود.
عوامل انگیزشی همه ی کارکنان با توجه به ویژگی های فردی آنها متفاوت است. برای آشنایی با نیازها و انگیزه های کارکنان، اولین سوالی که هر مدیر و سرپرست باید از کارکنانش بپرسد این است که به جز حقوق چه چیز یا چیزهایی آنها را هر روز به محل کار می کشاند. همچنین مدیران باید از طریق مصاحبه و گفتگو با کارکنان از عوامل موثر بر ایجاد و افزایش انگیزه سازمانی آن ها آگاه شوند. این داده ها برای تنظیم برنامه های بهبود عملکرد کارکنان ضروری است.

هدفمند کردن فرایند استخدام

تناسب فرد با شغل کلید موفقیت در عملکردهای رضایت بخش و مطلوب است. باید با سوالات و بررسی های دقیق در جلسه مصاحبه استخدامی اطمینان پیدا کنیم که کارکنان تازه استخدام شده از نظر استعدادها، مهارت ها و علاقه مندی هایی که دارند برای شغلی و وظایفی که برای آن ها در نظر گرفته شده مناسبند. این تناسب باعث می شود تا عملکرد آن ها به میزان قابل توجهی رو به افزایش و با کیفیت باشد.

در حقیقت باید برای پروسه ی استخدام، هزینه و وقت و انرژی صرف کرد، اگر با کمک یک فرایند علمی و معتبر بتوانیم کارکنان شایسته تر و مناسب تر استخدام کنیم هزینه های کمتری بابت عملکردهای ضعیف بعدی تحمل خواهیم کرد.

آموزش کارکنان

 آموزش هم از مهم ترین عوامل و راهبرد هایی است که عملکرد کارکنان را بهبود می دهد. اما تنها برگزاری دوره های آموزشی و اجبار کارکنان برای شرکت در این کلاس ها کافی نیست و ممکن است نتیجه ی مطلوب را نداشته باشد، گام بعدی در مورد این دوره کنترل فرایند پیشرفت و تاثیرگذاری این کلاس ها در روند کاری کارکنان است.

ایجاد فضای آزاد

بهبود عملکرد کارکنان

هر کدام از کارکنان با توجه به تجربیات و سبک زندگی خاص خود نگرش های مختلفی دارند و کارها را با شیوه های متفاوت انجام می دهند. در این میان ممکن است کارکنان مجموعه راه های بهتری برای انجام و به ثمر رساندن وظایف شغلی خود داشته باشند. اگر کارکنان از نسل های مختلف و یا متعلق به سایر فرهنگ ها باشند ممکن است به مسائل از دیدگاه های متفاوتی نگاه کنند.

تنها چیزی که اهمیت دارد این است که اهداف و نتایج، آن گونه که تعریف و تعیین شده اند، تحقق یابند. از این رو به نفع مدیریت مجموعه است که از نظر و راهکار های تمامی کارکنان استقبال کند. وقتی به کارکنان فرصت و اختیار می دهیم آن ها عملکرد بهتر و رفتارهای مطلوب تری از خود نشان می دهند.

حذف موانع با کمک کارکنان

هنگامی که در نحوه ی عملکرد و یا نتیجه کاری با یکی از کارکنان دچار مشکل می شوید در اولین قدم به نحوه کمک به او و هم به برداشتن موانع از سر راه او فکر کنید. در این گونه موارد تعامل با خود فرد درباره ی موانع و مشکلات و علت ضعف در عملکرد بسیار مفید و راهگشا خواهد بود.

وقتی یک مدیر، همه آنچه را که کارکنان نیاز دارند تا کارشان را خوب انجام دهند در اختیارشان قرار می دهد و موانع را از سر راه آنها برمی دارد آنها باید قادر باشند که وظایفشان را در حد انتظار و استاندارد انجام دهند و اگر این اتفاق نیفتد یا انجام آن کار و رسیدن به آن هدف غیر ممکن است و یا کارمند مورد نظر تمایل و انگیزه لازم برای کار کردن ندارد.

ارائه بازخورد به کارکنان

به کارکنان بازخوردهای صادقانه بدهید. دادن بازخورد نیاز همه انسان هاست. همه مایلند بدانند چگونه کار می کنند و دیگران در مورد آن ها و کارشان چه نظراتی دارند. بازخورد کمک می کند که کارکنان در مسیر تحقق اهداف به درستی پیش بروند و معایب و کاستی های کار خود را از یک زاویه بیرونی ببینند. همواره باید جلوی رفتارهای نامطلوب و نادرست یا عملکردهای غیررضایت بخش با تذکر و اخطار جدی و متناسب با اشتباه گرفته شود و همین طور متقابلا اجازه ندهید رفتارهای مطلوب و عملکردهای رضایت بخش هم بدون تقدیر و تشویق باقی بمانند یا کاهش پیدا کنند.

هر مدیری موظف است که نحوه ارائه بازخورد را بیاموزد، چرا که هدف بازخورد ارتقا و بهبود عملکرد است. بازخورد را باید مرتب، پرتعداد و قابل بررسی ارائه داد. اگر بازخورد فقط به انتقاد محدود شود موجب می شود مخاطب آن عصبانی شود، موضع تدافعی بگیرد و شاید حتی عملکردها و رفتارهای نامطلوبتری از خود نشان دهد.بهتر است ارائه بازخورد ها به پروسه ای برای آموزش کارکنان تبدیل شود. نظر دادن درباره ی عملکرد هر یک از کارکنان باید در فضایی خصوصی انجام شود تا منجر به ایجاد دلخوری و یا احساس تحقیر فرد نشود و ارائه ی این بازخورد باید با مثال زدن از رفتارهای فرد باشد تا درک درستی از نقاط ضعف و و قوت ایجاد شود.

بیان انتظارات به صورت شفاف

توقعات از کارکنان خود را به صورت واضح و شفاف بیان کنید. معیارها را با ذکر مثال تشریح کنید، تکرار این انتظارات لازم و ضروری است. تکرار اهداف و انتظارات هم ابهامات را کاهش می دهد و هم بر اهمیت آن ها تاکید می کند. شما برای اعلام انتظاراتی که از کارکنان دارید باید دو نوع جلسه و گفتگو با آنان برگزار کنید، انتظارات عمومی و مشابه با همه کارکنان یا گروهی از آنان را در جلسه عمومی و گروهی مطرح کنید و برای تبیین انتظارات خاصی که از هر یک از آنها دارید جلسات خصوصی دو نفره تشکیل دهید.

نتیجه گیری

توجه به عملکرد کارکنان بخش مهم و اصلی مدیریت یک مجموعه، شرکت و یا سازمان و هر کسب و کاری است. با استفاده از روش های مدیریت منابع انسانی و تعامل با کارکنان و همچنین آموزش مفید می توان به بهبود عملکرد کارکنان تا حد بسیار زیادی کمک کرد. در این مقاله اصلی ترین روش های بهبود عملکرد را برای شما توضیح دادیم. امیدواریم از مطالب ارائه شده لذت و استفاده برده باشید.

ارسال دیدگاه

تلفن پشتیبانی

۰۹۴۲۶۰۰۱۰۴۶

ساعات پاسخگویی
شنبه تا چهارشنبه – ۸ تا ۱۸
پنج شنبه – ۸ تا ۱۲

© ۲۰۲۰ | تمامی حقوق برای atency.ir محفوظ است.

نشانی دفتر تهران: آفریقای شمالی (جردن)، خیابان عاطفی غربی

نشانی دفتر اصفهان: خیابان سهروردی، خیابان فرهنگ، کوچه یکم